
Satay! To była moja pierwsza potrawa, którą zjadłam po przylocie do Malezji w 2012 roku. Pamiętam, że z lotniska odebrała mnie koleżanka Malezyjka – Pei San. Byłam jeszcze lekko nieogarnięta i odczuwałam mocny jetlag, i zarejestrowałam tylko palmy za oknem w drodze do mojego nowego domu. Do mieszkania dojechałyśmy popołudniem, i zanim mniej więcej rozpakowałam najpotrzebniejsze rzeczy, był już czas na kolację.
Zeszłyśmy do małej knajpki po domem („Mamak”) i Pei San zamówiła nam coś z menu, jako że jeszcze nawet nie wiedziałam co można tam zjeść. Po chwili na stole pojawił się talerz ze stosikiem szaszłyków z kurczaka i miseczka z sosem, a do tego sałatka z ogórków. Po piewszym kęsie… przepadłam. To była eksplozja smaków! Aromatyczne przyprawy, delikatne mięso, trochę aromatu węgla na którym grilluje się szaszłyki, i do tego słodki sos… coś niesamowitego!
Aż do dziś satay to jedno z moich ulubionych dań. Jest coś magicznego w tych małych patyczkach maczanych w orzechowym sosie! Używa się do nich mięsa z kurczaka lub wołowego, ale czasem dostaniecie też satayowe krewetki. Pamiętajcie, że w Malezji je się je zwykle dopiero po zachodzie słońca – jeśli rozstawione są już grille, to znaczy że satay jest już dostępny. Niestety, na śniadanie raczej ich nie dostaniecie, no, chyba że zrobicie je w domu 🙂
Szaszłyczki Satay Na 3 Sposoby:
Satay możecie w ten sposób podać po prostu na obiad, a do nich kwaśno-ostrą sałatkę z ogórków. Są też świetne jako elegancka przekąska na imprezie! (zobaczcie zdjęcie na samym końcu wpisu, jako przykład podania)
Poniżej macie do wyboru 2 marynaty do kurczaka i przepis na satay z krewetek – do wyboru, do koloru! Ale obojętnie którą marynatę wybierzecie – najważniejszy jest sos orzechowy 🙂
Prosta sprawa: marynujecie mięso, w tym czasie robicie sos i sałatkę. Gdy mięso się zamarynuje, smażycie je na patelni grillowej (lub zwykłej) – i gotowe!
Wszystkie składniki pochodzą z „dyskontu z owadem w logo”.
Czas przygotowania: 1 godzina
Składniki na około 30 szaszłyków:
2 filety z kurczaka
250g krewetek
Oliwa
Sos sojowy
Cukier brązowy
Miód
Pieprz
Sól
Czosnek
2 limonki
Chilli (w proszku i świeże)
Kurkuma
Drewniane patyczki do szaszłyków
Jak przygotować?
Mięso zamarynować na jeden ze sposobów, nadziać na patyczki i podsmażyć na patelni grillowej po kilka minut z każdej strony (można też użyć zwykłej patelni, byle na tyle dużej, żeby pomieściła całe patyczki – jeśli patyczki będą wystawać lub leżeć na krawędzi patelni, drewienko zacznie się palić!). Podawać z sosem orzechowym, maczając mięso w sosie przed każdym kęsem. Obok można postawić porcję sałatki z ogórków i dodatkowo ostry sos z chilli dla koneserów ostrzejszych smaków.
Marynata 1
Kurczaka marynować w poniższych składnikach przez 1-2 godziny, potem zgrillować lub podsmażyć na patelni:
3 łyżki oliwy
1 łyżka sosu sojowego
Łyżeczka brązowego cukru
Pieprz
1 ząbek czosnku
Pół łyżeczki chilli w proszku
Sok z połowy limonki
Marynata 2
Kurczaka marynować w poniższych składnikach przez 1-2 godziny, potem zgrillować lub podsmażyć na patelni:
3 łyżki oliwy
1/2 łyżeczki kurkumy
1/2 łyżeczki miodu
Pieprz
Sól
Krewetki
Krewetek nie marynować, tylko lekko skropić oliwą i sokiem, posypać przyprawami i zgrillować lub podsmażyć na patelni. Marynowane krewetki robią się gorzkie w smaku!
Oliwa
Pieprz
Sól
Sok z limonki
Sos orzechowy:
150g orzeszkow ziemnych (niesolonych)
1 szalotka (ewentualnie cebula)
1 ząbek czosnku
1 mała papryczka chilli
1 łyżeczka cukru brązowego
1 łyżeczka sosu sojowego
250ml wody
Sok z 1/2 limonki
Kawałek trawy cytrynowej
Sól
Pieprz
Olej wlać do garnka, lekko podprażyć orzechy.
Uwaga: im dłużej podprażasz orzechy, tym ciemniejsze się robią, i tym ciemniejszy będzie twój sos po przygotowaniu! Jeśli wolisz ciemniejszy sos, pamiętaj żeby porządnie je podprażyć – ale nie spalić 😉
Wyjąć orzechy z garnka i zmielić w blenderze – ale nie na idealną pastę – najlepiej do konsystencji, w której są w sosie jeszcze kawałki orzechów.
Na oleju podsmażyc szalotkę, chilli, czosnek, trawę cytrynową, dodać wszystkie przyprawy.
Wyjać trawę cytrynową, dodać zblendowane orzechy, wlać wodę.
Zagotować.
Jesli sos będzie zbyt gęsty – można dodać więcej wody. Konsystencja powinna być na tyle gęsta, żeby po zamoczeniu szaszlyka, sos przyklejał się do mięsa i nie spływał.
Na końcu można zblendowac wszystko jeszcze nieco, żeby dobrze wymieszać składniki.
Sałatka z ogórków:
Lekko kwaśno-słodka, odświeżająca!
1 długi ogórek zielony
Sok z 1/2 limonki
1 łyżeczka cukru brązowego
1 ząbek czosnku
1 mała papryczka chilli
Łyżka wody
Sól
Ewentualnie: szczypiorek do smaku
Ogórka umyć i pokroić na cienkie plasterki. Chilli pokroić w malutka kosteczkę, wycisnąć sok z limonki, czosnek przecisnąć przez praskę. Chilli, sok z limonki, czosnek, cukier i szczyptę soli wymieszać i polać tym plasterki ogórka. Można też udekorować sałatkę pokrojonym szczypiorkiem.
Nie wiedziałam że to jest takie proste i wszystkie składniki są bez trudu do kupienia. Najbardziej tęsknię chyba za malezyjskim jedznieniem (nie liczac ciepła, gdy w Polsce zima). Na pewno zrobię i to nie raz!
Malezyjskie jedzenie jest jednym z najpyszniejszych na świecie, toteż wiążę z tą serią wielkie nadzieje ❤
Potrzebowałam dobrego przepisu na sos orzechowy i z radością wypróbuję właśnie ten
super seria, dziewczyny! na pewno wypróbuję wszystkie Wasze przepisy, bo tęskni mi się już za malezyjskimi smakami. pozdrawiam!