praca w Malezji

Praca w Malezji – jak ją znaleźć? Jak wyjechać do pracy w tropiki?

Palmy, bliskość ciepłego morza, brak polityków mówiących po polsku… Tak jak wielu z was, kilka lat temu marzyłam o mieszkaniu w tropikalnym kraju. Wydawało mi się to wtedy bardzo odległe i praktycznie nieosiągalne. A niedługo potem… wyleciałam do Malezji i zostałam tu na prawie 4 lata.  Praca i życie w tropikach są możliwe!

Biuro w którym spędziłam ponad rok. Świetny widok na palmy za oknem!
Biuro w którym spędziłam ponad rok. Świetny widok na palmy za oknem!

Moją historię pracy i charakterystykę pracy w różnych typach firm w Malezji znajdziecie tu:

https://zuinasia.com/2014/07/10/jak-sie-pracuje-blondynce-w-malezji/

Uwaga!!! Ten post to moja subiektywna opinia o rynku pracy w Malezji, poparta 4-letnim doświadczeniem pracy tutaj i rozmowami z innymi ekspatami i właścicielami firm. NIE pracuję w dziale HR i nie znam się na rekrutacji w Malezji. to NIE jest artykuł naukowy, tylko moja osobista opinia o sytuacji na rynku pracy.

NIE gwarantuję że znajdziesz tu pracę – wszystko zależy od twoich umiejętności i siły przebicia. NIE odpowiadam na pytania w stylu „Mam wykształcenie xy i x lat doświadczenia, gdzie znajdę pracę?”. Jesli po przeczytaniu poniższego artykułu nie ruszysz głową i nie sprawdzisz ofert pracy i możliwości online SAM, to znaczy że nie jesteś gotowy na wyjazd do pracy za granicę. Gdziekolwiek.

!!!NIE odpowiadam też na pytania odnośnie wysokości płac. Rozpiętość jest ogromna, ale poniżej w artykule znajdziecie link który pozwoli wam zorientować się w temacie. Więcej nie jestem w stanie wam powiedzieć.

SPIS TREŚCI:

Czy dostanę pracę w Malezji?

Warunki pracy biurowej w Malezji

Zatrudnienie obcokrajowca w Malezji

Praca którą odradzam

Zapotrzebowanie na pracę w Malezji

Gdzie szukać pracy w Malezji

Rozpiętość płac w Malezji

Kiedy szukać pracy

KL_-_Skyline_on_a_rainy_morning_2

Czy dostanę pracę w Malezji?

Dostaję od was mnóstwo pytań w tym stylu. Odpowiedź jest prosta: tak i nie! Malezja to rynek jak każdy inny i występuje tu nasycenie w pewnych zawodach, a w innych ogromny popyt na specjalistów.

W Malezji sytuacja nie jest zła dla Polaków przyjeżdżających tu do pracy z kilku powodów:

*jako że jest to kraj anglojęzyczny, dobrą pracę można tu znaleźc bez znajomości malajskiego lub chińskiego

*studia magisterskie/inżynierskie są drogie i mało kto może sobie na nie pozwolić – posiadanie tego stopnia naukowego ma więc większe znaczenie niż w Polsce

*sporo firm otwiera się na handel z krajami europejskimi i szuka ludzi którzy znają lokalne języki albo mają doświadczenie w pracy na rynkach europejskich

*podatki są tu o wiele niższe niż w Polsce – poniżej zarobków 3000RM miesięcznie podatku dochodowego nie płaci się, a kwoty powyżej zaczynają się od oprocentowania 5% i rosną wraz z wynagrodzeniem.

Jako że pracuję w branży nowych technologii, najwięcej mogę powiedzieć właśnie o niej.

Moje osobiste minimum, które uważam że należy posiadać przy wyjeździe do pracy za granicę (do Azji i nie tylko):

*wykształcenie wyższe

*język angielski w stopniu płynnym, zaawansowanym – nie możesz się wstydzić mówić po angielsku albo robić błędów językowych

*doświadczenie zawodowe – minimum kilka staży, najlepiej roczne-dwuletnie doświadczenie poparte wynikami – fajnym projektem który wypalił, kampanią reklamową która przyniosła ciekawe wyniki itp.

*przekonanie o tym, co chcecie robić za granicą (jeśli po skończeniu studiów jeszcze nie wiecie, czy jesteście bardziej humanistami czy wolicie nauki ścisłe, lepiej najpierw dogłębnie zastanówcie się nad swoimi planami)

*pozytywne nastawienie, zero rasizmu, mnóstwo otwarcia na innych, ogromną tolerancję

Jeśli nie macie jeszcze np. wystarczającego doświadczenia, świetnym pomysłem jest przyjazd na staż do Malezji – często firmy oferują wybitnym stażystom możliwość pozostania w firmie i umowę o pracę. Ja tak zrobiłam i po 6 miesiącach nie miałam problemu ze znalezieniem pracy. Na staż możecie wyjechać np. poprzez organizację studencką AIESEC: http://aiesec.pl/.

Warunki pracy biurowej w Malezji:

Co do warunków pracy: standardowo pracuje się 9 godzin, z godzinną przerwą na lunch. Najczęściej na obiad wychodzi się z kolegami z pracy do knajpy lub centrum handlowego. Czas lunchu nie jest przestrzegany zbyt rygorystycznie.

Zwykle pracuje się od poniedziałku do piątku, od 9.00 do 18.00. W firmach prywatnych nadgodziny sa jednak swojego rodzaju normą i jeszcze nie spotkałam się z firmą która płaciłaby komukolwiek za nadgodziny.

Urlop to 14 dni w roku.

Ubezpieczenie: Mniejsze firmy często pozwalają na zwrot kosztów leczenia, jeśli jest poniżej danej kwoty. Większe firmy często oferują ubezpieczenie zdrowotne dla pracowników. Uwaga: zawsze o to pytajcie, bo ubezpieczenie nie jest tu standardem.

W Malezji obchodzi się bardzo dużo świąt religijnych i państwowych, często w ciągu roku ogłaszane są dodatkowe dni wolne w przypadku np. wygranej drużyny narodowej w badmintona na zawodach międzynarodowych.

Z kwestii kulturowych: w Malezji biznes robi się przez „socjalizację”. Oznacza to, że relacje biznesowe tworzą się powoli, często na zakrapianych imprezach czy wyjazdach na miasto. Często obowiązkiem pracownika jest postawić dobro firmy nad plany osobiste i pojawić się na kolacjach czy wydarzeniach ważnych dla firmy. Czasem są to po prostu kolacje przy których poznaje się lepiej przyszłego partnera czy kontrahenta. Bywa, że w umowie o pracę wymienione będą sytuacje, w których pracownik powinien pojawić się na spotkaniu czy wydarzeniu w weekendy – i jest to oczywiście bezpłatne „świadczenie obecności” dla firmy. Taka jest kultura azjatycka i bez tego rodzaju spotkań bardzo trudno jest podpisać umowę z nowym kontrahentem.

01_Workinginecoluxury-thumb-640xauto-305282

Zatrudnienie obcokrajowca w Malezji

Z perspektywy firmy jest to spory koszt, którego mogą łatwo uniknąć, zatrudniając zamiast obcokrajowca Malezyjczyka. Obcokrajowiec wymaga wizy, która jest sporym kosztem i powinna być pokryta przez pracodawcę. Co więcej, ustalone są minimalne pensje, które należy wypłacić obcokrajowcowi. W przypadku zwykłych firm, nie należących do sektora nowych technologii (nie posiadających certyfikaty/statusu MSC) minimalna pensja miesięczna to 5,000 RM. W przypadku firm posiadających status MSC minimum to 2,500 RM miesięcznie. W przypadku zatrudnienia Malezyjczyka nie ma tak wyśrubowanych norm dotyczących wysokości pensji, za tą samą pracę firma może więc zapłacić mniej.

Firma nie będąca częścią sektora nowych technologii (bez statusu MSC) zwykle ma ogromne problemy ze zdobyciem wizy dla pracowników z zagranicy. Jeśli jest to korporacja, to są szanse na sukces, ale jeśli nie, to szanse wynoszą ok. 10%.  Wiąże się to z priorytetem rządu dla wspierania własnie sektora innowacji i nowych technologii, ale wyłącznie firm o statusie MSC.

Więcej o tym, czym jest status MSC i jakie firmy go posiadają: http://www.mscmalaysia.my/what_is_msc_malaysia

Jeśli chcecie dostać pracę, musicie więc na tyle oczarować i olśnić pracodawcę, aby zgodził się wziąć na siebie wszystkie te koszty. Nie jest to łatwe i wymaga dużej wiary we własne umiejętności.

51432126061_freesize

Praca, którą odradzam:

Nauczyciel angielskiego. Tak jak już wspomniałam, Malezja jest krajem anglojęzycznym. Angielski uczony jest tu w szkołach powszechnie i na wyższym poziomie niż w Polsce. Studia prywatne są praktycznie w 100% oferowane w języku angielskim.

Nauczyciele języka angielskiego których najczęściej poszukują szkoły to najczęściej native speakerzy z dyplomem dobrej uczelni (z Wielkiej Brytanii, USA, Kanady lub Australii).

Jeśli chcecie uczyć anielskiego w Azji, zdecydowanie lepszym wyborem będą Chiny lub choćby Tajlandia.

Inna praca, którą odradzam: recpcjonista/kelner, czy ogólnie obsługa klienta. Te posady są najczęściej zajęte przez Azjatów z biedniejszych krajów ościennych i pensje w tych zawodach są niższe niż w Polsce. W kwestii tych zawodów lepiej wybrać się do Chin, znam osoby które tam były i dostawały dobre pieniądze za pracę np. w hotelu.

bukit-bintang-main

Zapotrzebowanie na pracę w Malezji:

Wg Hays, jednej z największych agencji zatrudnienia, w 2015 roku najczęściej poszukiwano specjalistów do pracy w następujących branżach:

Finanse i Rachunkowość: Chief Finance Officers, czyli dyrektorzy najwyższego stopnia, z międzynarodowym doświadczeniem. Branże: energetyczna, zdrowotna, technologiczna i FMCG

Bankowość: Analitycy ryzyka (risk analysts) ze znajomością programów SAS i Tetradata. Poszukiwani są również project managerowie i analitycy biznesowi posiadający podobne umiejętności.

Human Resources: Strategiczni partnerzy biznesowi. Rola partnera biznesowego jest postrzegana jako dość praktyczna, ale cenieni są ludzie posiadający szerokie spojrzenie i wizję, które łączą priorytety biznesowe ze sprawami kadrowymi.

IT: Doświadczeni profesjonaliści IT, najlepiej mający zarówno umiejętności ściśle techniczne, jak i biznesowe. Umiejętności komunikacyjne są tu bardzo ważne (język angielski i umiejętność przetłumaczenia języka IT na „ludzki” w przypadku współpracy z innymi działami firmy).

Finance Technology: Specjaliści od zabezpieczeń IT są bardzo poszukiwani. Głównie praca polega na zabezpieczeniu danych w chmurze i innych technologii firmowych.

Sprzedaż i marketing: Menadżerowie średniego stopnia, zwłaszcza w sektorze FMCG. Z mojej strony dodam: również specjaliści, niekoniecznie menadżerowie – ale żeby dostać taką pracę należy mieć już jakieś doświadczenie na rynku azjatyckim.

Energetyka, Olej i Gaz: Mimo wahań cen ropy i mocnych spadków cen w ciągu roku, Malezja jest jednym z krajów który wydobywa spore ilości ropy i rynek pracy naturalnie zawsze tu istnieje. Zapotrzebowanie istnieje na: Mechanical, Instrumentation, Piping and Process Engineers. (nie tłumaczę, bo nie znam branżowego słownictwa w tym zakresie)

Łańcuch dostaw i logistyka: W 2015 r. nastąpił wzrost zapotrzebowania na specjalistów i menadżerów w działach zamówień strategicznych i logistyki dostaw – w większości branż w kraju. Kandydaci z udokumentowanym doświadczeniem w zmniejszaniu kosztów (cost saving) oraz doświadczeniem operacyjnym są szczególnie poszukiwani. Profesjonaliści z doświadczeniem w branżach telekomunikacji i e-commerce  są szczególnie poszukiwani.

Startupy: są zwykle bardzo otwarte na zatrudnianie obcokrajowców z podobnym doświadczeniem w rozkręcaniu firmy na rynku europejskim.

(źródło i więcej informacji w temacie: http://www.hays.com.my/press-releases/HAYS_245678)

Wg portalu Jobstreet, w 2015 roku najbardziej poszukiwano specjalistów w branżach:

top-3-specialization

Gdzie szukać pracy w Malezji?

Portale:

www.jobstreet.com – największy portal tego typu w kraju

www.startupjobs.asia – portal z ofertami pracy w nowych firmach i startupach

www.monster.com.my

www.jobscentral.com.my

Agencje pracy oferujące pracę dla obcokrajowców:

www.robertwalters.com.my/

www.asiarecruit.com.my

www.randstad.com.my/

 

Rozpiętość płac w Malezji

To bardzo szeroki temat! Najłatwiej zrobić rozpoznanie rynku w ten sposób:

 1. Zaloguj się na http://www.jobstreet.com.my, podaj swoją preferowaną pensję
 2. Zacznij wyszukiwać oferty pracy w swojej branży
 3. Portal pokaże przy każdej ofercie widełki płacowe lub informację czy płaci się więcej lub mniej w stosunku do twojej preferowanej pensji
 4. Pamiętaj żeby zawsze sprawdzać czy dana firma jest otwarta na zatrudnianie obcokrajowców! Często znajdziecie w ofercie zapis, że dana pozycja oferowana jest „For Malaysian citizens and PRs only”.
 

Kiedy szukać pracy?

Wg portalu Jobstreet.com, tak wygląda kalendarz zatrudnień w firmach w Malezji (celujcie w początek roku):

Według mnie, znalezienie pracy zajmuje min. 1 miesiąc, do tego doliczyć trzeba min. 1-2 miesiące na proces wizowy.

Period-Where-Employers-Hiring-The-Most1

 

 

 

 

 

 

18 myśli w temacie “Praca w Malezji – jak ją znaleźć? Jak wyjechać do pracy w tropiki?”

 1. super informacje. dokladnie tego szukalem, z racji ze tak mi sie w Malezji spodobalo, ze za rok zamierzam wrocic z zamiarem znalezienia pracy, kiedy bede przygotowany finansowo na okres oczekiwania na jej znalezienie. dzieki za info!

 2. Hej, mieszkam w Chinach (ale teraz przyjechałam na 5 dni do Malezji i szukając informacji trafiłam na Twoj blog;)) i mogę powiedzieć, że zdecydowanie odradza się pracować w jako nauczyciel angielskiego właśnie w Chinach. Kilka lat temu zostało zmienione prawo wizowe pod tym względem i o wizę pracowniczą jako nauczyciel angielskiego można się ubiegać wyłącznie będąc nativem lub profesjonalnym nauczycielem po studiach a dodatkowo mając dwuletnie doświadczenie w nauczaniu. Taki nauczyciel będzie oczywiście dobrze zarabiał, ale szkoły chcą ciąć koszty, wiec zatrudniają na czarno na przykład studentów. Niestety policja organizuje naloty na szkoły językowe i co chwila gdzieś słyszy się o tym, że kilkunastu obcokrajowcow trafiło do więzienia za prace na czarno jako nauczyciel. Oczywiście po kilku/kilkunastu dniach ich wypuszczają ale nikt nie chciałby spędzić nawet dnia w chińskim więzieniu…

  1. Dzięki za informację, Dominika! Mam znajomych którzy pracowali w Chinach jako nauczyciele, stąd moje info, ale oni byli tam kilka lat temu, więc nie wiedziałam że teraz jest inaczej… Przydatne informacje! Pozdrawiam z KL 🙂

 3. Cześć,

  właśnie trafiłem na Twojego bloga , na razie jestem studentem- w przyszłym roku lekarz na stażu . Dobrym pomysłem jest wybrać się na ten staż do Malezji? Chciałbym poznać kraj i zamieszkać tam kiedyś …

  1. Staż zagraniczny jest zawsze dobrym pomysłem 🙂 Tylko nie orientuję się w stażach medycznych, nie mam pojęcia jakie są możliwości.

 4. Witaj,
  Dostalem dobrą oferte pracy w Malezji w fabryce medycznej i zastanawiam sie jak wyglada sprawa z podatkami? Pracujac w Malezji na stałe trzeba sie rozliczac i placic podatki w Polsce? Wiem ze Polska I Malezja maja podpisana umowę o unikaniu podwujnego opodatkowania ale do konca ją rozumiem.
  Serdecznie pozdrawiam

 5. Witaj
  Właśnie mąż dostał propozycję pracy w Petronas Oil jako logistyk. Może wiesz jak ludzie oceniają pracę u nich? Zastanawiamy się czy za jakiś czas nie powinnam dołączyć do niego z 3ką naszych dzieci (2 – przedszkole, 1-teraz 1sza klasa podstawówki)…. Czy to dobry pomysł? Mój zawód to lekarz weterynarii, czy jest tam zapotrzebowanie na leczenie małych zwierząt, bo taka jest moja specjalizacja
  Serdecznie pozdrawiam

 6. Ciekawy, rzeczowy wpis! Co prawda nigdy nie pracowałem w Malezji, ale to jeden z nielicznych azjatyckich krajów, gdzie mógłbym to zaryzykować. Ludzie są generalnie bardzo przychylni obcokrajowcom i maja otwarty umysł. Przy tym koszty życia są niskie, więc można coś w Malezji uciulac. Pozdrowienia z Penang. Wróciliśmy tu po dwóch latach 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s