Festiwale

Wesak Day, czyli parada tysiąca lotosowych świec

Morze świec i światełek

Maszerują ich setki. W białych lub żółtych strojach. Każdy trzyma w dłoni różową świecę w kształcie kwiatu lotosu. A pomiędzy nimi – ogromne, świecące platformy z posągami Buddy. Kapłani błogosławią przechodniów kropidłem, dzieci na platformach podarowują wiernym owoce i butelki wody. A wokół brzmią wciąż religijne mantry. To jest właśnie święto Wesak w Malezji, największe buddyjskie święto w roku!

Wesak Day

Zdj. Joanna Pilat
Zdj. Joanna Pilat
Zdj. Joanna Pilat

Malezja to kraj multikulturowy, świętujęmy tu więc zarówno święta muzułmańskie, hinduistyczne, chrześcijańskie jak i buddyjskie. Wesak Day to święto państwowe, większość firm i urzędów jest więc zamknięta (nie dotyczy to oczywiście centrów handlowych – te są w dużych miastach zawsze otwarte!).

Jest to święto upamiętniające urodziny Buddy, ale też jego oświecenie i życie. Przypada na pierwszą majową pełnię księżyca, więc to święto ruchome.

Od rana wierni zbierają się w świątyniach na modlitwy i specjalną ceremonię, w trakcie której obmywa się figury Buddy w wodzie kwiatowej. Niektóre świątynie praktykują także wypuszczanie na wolność ptaków lub owadów.

Parada Wesak w Kuala Lumpur

Zdj. Joanna Pilat

Zdj. Joanna Pilat
Zdj. Joanna Pilat
Zdj. Joanna Pilat

Co roku parada wygląda inaczej – bo co roku zmienia się motyw przewodni. W 2017 roku był to „Umiarkowanie w praktykach religijnych kluczem do pokoju”. Bardzo na czasie, zwłaszcza patrząc na to, co dzieje się na bliskim wschodzie (czy też w Europie).

Parada formowana jest przez przedstawicieli różnych świątyń buddyjskich z okolic Kuala Lumpur a także stowarzyszeń religijnych i organizacji pozarządowych. Większość z nich ma swoją platformę ze światełkami, udekorowaną w przeróżny sposób: czasem są to świeże kwiaty, czasem lampiony, a czasem… ogromny paw!

Warto przyjść i postać sobie chwilę przy trasie przejazdu parady :nie ma problemu z klikaniem zdjęć czy robieniem filmów, wierni są bardzo pozytywnie nastawieni.

Trasa parady to ok. 10 kilometrów. Co roku zaczyna sie od świątyni Maha Vihara w Little India (Brickfields), potem idzie główną drogą do centrum, dochodzi do Bukit Bintang i zawraca. Przemarsz zajmuje kilka godzin – ja zwykle przychodzę do Little India ok. 7 wieczorem i akurat trafiam na paradę.

Jeśli będziecie w okolicy Wesak Day w Kuala Lumpur, bardzo polecam wam przejście się na to wyjątkowe wydarzenie!

Daty Wesak Day na najbliższe lata:

28 maja 2018

19 maja 2019

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s