Słowo orangutan oznacza z języka malajskiego „człowiek lasu”. Orangutany niesamowitymi zwierzętami, ale bardzo trudnymi do spotkania: żyją one tylko na Borneo i Sumatrze. Ale przez to macie szczęście: jeśli wybieracie się do Malezji na wakacje, może traficie gdzieś w okolice dżungli, w której mieszkają te urocze małpy!

Sporo z was pyta o możliwości zrobienia w Malezji jakiegoś wolontariatu. Jeśli jesteście studentami – bardzo polecam organizację AIESEC, która organizuje wolontariaty i staże na całym świecie. Sama z nimi wyjechałam do Indii, Turcji, i w końcu do Malezji – to dzięki AIESEC się tu znalazłam, w 2012 roku!
Ale jeśli dyplom macie już w domu od jakiegoś czasu i nie do końca „łapiecie się” na studenckie wypady, to możecie przemyśleć np. pracę z orangutanami w Malezji.
Do niedawna nie wiedziałam, że istnieje wogóle taka możliwość – wielkie dzięki dla Basi z VegeTravel, która pięknie to wszystko opisała na swoim blogu. Wszystkie informacje w tym poście pochodzą właśnie od Basi, i do zadawania pytań na temat wolontariatu zapraszam was do kontaktu z nią.

Będąc więc swojego rodzaju pośrednikiem, oto kilka najważniejszych informacji o wolontariacie z orangutanami w Malezji:
Kto to organizuje?
Organizacja „TravellersWorldwide”, która tworzy takie programy na całym świecie.
Czy trzeba znać j. angielski?
Tak, cały proces zgłoszenia przebywa w j. angielskim, na miejscu też należy porozumiewać się z organizatorami i innymi wolontariuszami w języku Szekspira.
Na czym to polega?

Wybrać można pobyt dłuższy (8 tygodni) lub krótszy (do 2 tygodni).
Czy wolontariat jest płatny?
Niestety tak. Koszty nie są najniższe, jednak opłata zawiera w sobie zakwaterowanie, posiłki, transport z lotniska, aktywności i koszulki robocze. Część opłaty przeznaczana jest na wsparcie organizacji pozarządowych.
Cena 2-tygodniowego pobytu: £1,195
Cena 8-tygodniowego pobytu: £3,195
Jakie są wymagania które należy spełnić przed wyjazdem?
Przed wyjazdem należy zrobić komplet szczepień, Hep A i B, dur brzuszny, tężec, a także przedstawić prześwietlenie płuc i zaświadczenie że nie jest się gruźlikiem. Należy także wykupić ubezpieczenie.
Co się robi na wolontariacie z orangutanami?

Z opisu autorki bloga Vegetravel:
„Pierwszy tydzień to aklimatyzacja, ponoć w ten sposób też nas sprawdzają czy jesteśmy zdrowi i czy nie przywlekliśmy jakiejś choroby. W trakcie programu mamy dwa razy wolne po trzy dni, dwa razy po dwa dni, i kilka pojedynczych dni. Nasza 12 osobowa grupa jest podzielona na 3 zespoły/rotacje. 6 dni pracujemy z dzidziusiami, 6 dni z przedszkolakami, 6 dni łazimy po dżungli. Mamy po 2 takie rotacje.
- Dzidziusie. Przygotowujemy mleko, jedzenie, wyprowadzamy je na „plac zabaw”, gdzie pilnujemy żeby uczyły się wspinać po drzewach i chodzić po linach. Sprzątamy ich klatki. Małe dość często mają sraczkę, sprzątanie więc to czysta przyjemność 🙂
- Przedszkolaki. Grupa trochę starszych orangutanów, które mają plac zabaw praktycznie połączony z dżunglą. Wpadać mogą dzikie orangutany, przedszkolaki mają więc okazję poznać nowe osobniki, uczyć się od nich i pokonać własny strach przed nimi. Do naszych obowiązków należy przygotowywanie mleka i jedzenia, sprzątanie klatek, a później pilnowanie żeby się ładnie bawiły na drzewach, linach lub platformie. Nie można pozwolić im bawić się na ziemi, a zwłaszcza w błocie, co niestety uwielbiają. Często są tam pasożyty, na które orangutany nie są odporne.
- Trekking po dżungli. Rano idziemy do dżungli, spalić trochę kalorii i szukać gniazd orangutanów, żeby oszacować populację, tak, orangutany mimo że nie są ptaszkami, budują gniazda 🙂”
Ważne:
Podczas pracy z małpami nie można używać żadnych kosmetyków – z tego względu, że mogą być szkodliwe dla zwierząt.
Po szczegóły serdecznie Was zapraszam na bloga Vegetravel.wordpress.com – tam znajdziecie całe doświadczenie opisane z perspektywy uczestniczki tego wydarzenia.
Bardzo dziękuję autorce bloga za umożliwienie mi napisania tego posta 🙂
PS. Jeśli szukacie w Malezji wolontariatów bezpłatnych, możecie poszukać na stronach: Workaway i WOOF. Znajdziecie tam sporo dostępnych projektów w całej Azji.
Przydatne informacje:
Link do oficjalnej strony z informacjami (j. angielski)
Krótki pobyt: https://www.travellersworldwide.com/malaysia/malaysia-peninsula-orang-utan-conservation
Długi pobyt (8 tygodni): https://www.travellersworldwide.com/malaysia/malaysia-conservation-orangutans
Wsparcie dla ośrodka: https://www.orangutan-appeal.org.uk/adopt
Brzmi cudnie!!! Musze poczekac az moja corka troszke podrosnie 🙂 Swietna sprawa!!!