Będzie trochę edukacyjnie, ale zdecydowanie praktycznie! Mnie samej zabrało kilka tygodni nauczenie się porządnego jedzenia posiłków, postaram się wytłumaczyć to w możliwie najprostszy sposób 🙂

W Malezji obowiązuje kilka sposobów jedzenia. Spotkacie się z nimi także w całej Azji. Uwaga! Noża nigdy się nie używa, więc póki co zapomnijcie że istnieje.

1) Łyżka i widelec

Najłatwiejszy sposób jedzenia dla Europejczyków. Łyżka w prawej ręce, widelec w lewej. Najważniejsza jest łyżka i to nią nabieramy jedzenie z talerza i to łyżkę podnosimy do ust. Widelec służy do nagarniania jedzenia i przytrzymywania, jeśli ześlizguje się z łyżki.

Używane do: dań z ryżu, często w przypadku dań kuchni malajskiej. Do tego ten zestaw dostaniecie w każdym mamaku, gdy będziecie jeść narodowe potrawy, takie jak nasi lemak, roti chanai itp.

Chicken rice! To danie zawsze zjecie łyżką i widelcem.
Chicken rice! To danie zawsze zjecie łyżką i widelcem.

2) Pałeczki i głęboka łyżka

Tu już robi się bardziej skomplikowanie.  Podstawa to trzymanie pałeczek w prawej ręce, łyżki w lewej. (chyba, że jesteście leworęczni, wtedy odwrotnie) Jedzenie chwytamy pałeczkami, a łyżki używamy do zupy/sosu/kładziemy na niej długie kluski przed włożeniem do ust.

Jedzenie z zestawem pałeczek wymaga na początku niezłego skupienia!

A jak chwycić pałeczki? O tak. Ruszamy tylko górną pałeczką, dolna pozostaje nieruchoma.

 21

Nie martwcie się, jeśli nie umiecie posługiwać się pałeczkami, właściciele knajpy albo kelnerzy chętnie wam pomogą.

I tu jeszcze instrukcja krok po kroku – możecie poćwiczyć w domu:

chopsticks-tip_041713114546

Uwaga: nigdy nie należy wbijać pałeczek w jedzenie ani wymachiwać nimi, to w bardzo złym guście.

Ten zestaw jest używany do: makaronów i klusek, zup, dań chińskich, japońskich, koreańskich itp.

Rybna zupa laksa - zawsze jedzona przy pomocy pałeczek i łyżki
Rybna zupa laksa – zawsze jedzona przy pomocy pałeczek i łyżki

3) Jedzenie rękami

Podobno najbardziej smakowity sposób jedzenia, które jedzone bez sztućców smakuje bardziej wyraziście (sami oceńcie!). Nie martwcie się, w każdej Malezyjskiej knajpie jest przynajmniej jedna umywalka i mydło, możecie więc śmiało upaćkać sobie ręce.

Uwaga: w Malezji je się tylko prawą ręką, lewa jest uznawana za nieczystą i nie powinna dotykać jedzenia. Nawet jeśli jesteście leworęczni, niestety powinniście posługiwać się prawą ręką.

Najczęściej z jedzeniem rękami spotkacie się w mamakach, przy okazji jedzenia banana leaf rice, ale też w miejscach z kuchnią malajską i indyjską. Chińskiego jedzenia nigdy nie je się rękami.

Pamiętajcie: jedzenie rękami nie polega na chwytaniu całych garści jedzenia i wrzucaniu ich sobie do ust. Tu też obowiązuje kultura jedzenia. Jeśli nie jesteście pewni swoich umiejętności, przed rozpoczęciem posiłku rozejrzyjcie się wokoło i spróbujcie naśladować lokalsów siedzących obok was.

Jak zjeść rękami i przy okazji nie zabrudzić się za bardzo:

1) Umyj ręce

2) Końcówkami palców prawej ręki wymieszaj część ryżu z sosem, nasączając go 

3) Ulep z tego ryżu małą „kulkę”, albo coś co ma kształt który w miarę trzyma się i nie rozpada od razu

źródło: wikihow.com
źródło: wikihow.com

4) Chwyć tą kulkę w rękę i podnieś do ust

5) Ustaw kciuk za kulką i popchnij go kciukiem do ust. Dzięki temu nic nie spadnie z dłoni, bo celnie jedzenie wyląduje w twojej buzi, a nie np. na spodniach.

Kciuk trzymamy za jedzeniem. Teraz wystarczy wyprostować kciuk aby wepchnąć jedzenie do ust. Źródło obrazka: http://eliseinmalaysia.blogspot.com/
Kciuk trzymamy za jedzeniem. Teraz wystarczy wyprostować kciuk aby wepchnąć jedzenie do ust. Źródło obrazka: http://eliseinmalaysia.blogspot.com/

6) Jeśli masz na talerzu mięso albo rybę, odrywaj z niego małe kawałeczki, mieszaj z ryżem i powtarzaj procedurę (mieszaj wszystko, formuj kulkę itp)

7) Jeśli podano płaski chleb, np. chapati, naan, roti – możesz go użyć aby ułatwić sobie cały proces. Prawą dłonią oderwij mały kawałek chleba i użyj go jako chochli – nagarnij na chleb ryż i mały kawałek mięsa, ściśnij albo zawiń i podnieś do ust.

eatwithhands

Oblizywanie palców nie jest widziane jako coś złego. O ile nie jesteście w bardzo drogiej restauracji, kości i ości z posiłku można położyć na stole.

Ręce po posiłku wytrzyjcie w serwetkę, a potem umyjcie w umywalce.

 

I jak wam idzie jedzenie rękami? 🙂