Żeby było jasne – nie mam dziecka i w najbliższym czasie nie planuję mieć.
Dostaję ostatnio sporo wiadomości od was, z pytaniami o zwiedzanie Malezji z maluchami, postanowiłam więc trochę napisać właśnie o tym.
Stosunek Malezyjczyków do dzieci:
Jedno jest pewne – Malezyjczycy kochają dzieci! A dzieci białoskóre już kompletnie ich rozbrajają i możecie spotkać się z prośbą o zdjęcie z dzieckiem, które prawdopodobnie zostanie uznane za ósmy cud świata 🙂
Generalnie dzieci jest dużo, jako że w Malezji nie ma problemu z ilością urodzin. I pozwala się im na wszystko (no, prawie). Nikt nic nie powie, jeśli dziecko zacznie płakać podczas zwiedzania świątyni. a jeśli ktoś zauważy że maluch oddali się od was eksplorując okolicę, na pewno ktoś zajmie się nim i odprowadzi do rodziców.
Każdy większy budynek ma łazienkę dla matek z dziećmi z przewijakiem.
Darmowe posiłki dla dzieci w KL:
W KL i każdym większym mieście jest sporo restauacji, które serwują darmowe posiłki dla dzieci, jeśli rodzice zamówią coś dla siebie.
Przykładowo:
– Pizza Hut – darmowy posiłek dla dziecka jeśli wydacie powyżej 20RM
-Sakae Sushi (fajne sushi, zamawia się jedzenie używając tableta) – darmowy posiłek dla dzieci przy wydatku powyżej 30RM
-Bubba Gump (dobre krewetki i owoce morza) – darmowy posiłek dla dziecka dodawany jest do każdego dania głównego
-Chilli’s (dużo dobrych dań z grilla) – darmowy posiłek dla dziecka dodawany jest do każdego dania głównego
Wszystkie te knajpki można znaleźć w każdym centrum handlowym w KL. Więcej szczegółów tutaj.
Co zwiedzać z dzieckiem w Malezji?
Kuala Lumpur:
Aquaria KLCC
– dużo ryb, przejście szklanym tunelem w którym pływają rekiny. Lokalizacja: wieże Petronas, dolny poziom. Bilety: dzieci 40RM, dorośli 50RM.
Bird Park
-największy park ptaków tropikalnych w Azji, gdzie wszystkie ptaki puszczone są wolno i latają lub przechadzają się między zwiedzającymi. Świetna okazja żeby zobaczyć np. hornbilla, czyli ptaka z wielkim dziobem, który jest symbole Malezji. Bilety: dzieci 38RM, dorośli 48RM.
Eko przejażdżka na dwóch kółkach w tropikalnej scenerii
Tzw. eco rides, czyli elektryczne pojazdy sterowane nogami, są dostępne na przejażdżki codziennie w centrum Kuala Lumpur – w ogromnym, tropikalnym parku Lake Gardens. Przejażdżka trwa ok. 2 godzin, a w międzyczasie odwiedza się m.in. park hibiskusów, orchidei, jeleni i inne ciekawe zakątki. Można zarezerwować online na dogodny dzień i godzinę.
Mój opis przejażdżki: https://zuinasia.com/2017/03/09/zwiedzanie-lake-gardens-na-2-elektrycznych-kolkach-nowa-atrakcja-w-kuala-lumpur/
Link do rezerwacji: https://www.tourplus.my/en/cities/kuala-lumpur/products/lake-garden-eco-fun-ride/?aid=1503
Wieże Petronas, Wieża Telewizyjna
Można wjechać na tarasy widokowe na obu wieżach – polecam jednak Wieżę Telewizyjną, czyli KL Tower. Cena ta sama, a można mieć na zdjęciu wieże Petronas. Na dole Wieży Telewizyjnej znajduje się kolejne akwarium – nieco mniejsze niż w wieżach Petronas. Na szczycie jest za to restauracja z wegetariańskim bufetem. Restauracja powoli obraca się wokół własnej osi, siedząc można więc obejrzeć miasto z różnych perspektyw.
Lake Gardens
Oaza zieleni w środku miasta. Wielki ogród z palmami i kwiatami skupiony wokół sztucznego jeziora. Fajne miejsce na pół-dniowy wypad z piknikiem (weźcie jedzenie ze sobą).
Można tu zobaczyć ogród jeleni ze słynnym mousedeer – czyli jakby malutkim jelonkiem z uszami myszy i malutkimi nóżkami, słodziak. (wejście: darmo) Jest też ogród motyli, które latają swobodnie wśród zwiedzających (wstęp: 18RM), jest piękny ogród orchidei i hibiskusów które kwitną praktycznie cały rok (wejście: darmo).

Dodatkowo jest też planetarium ze sporą wystawą na temat praw fizyki i podboju kosmosu. Można np. dotknąć kostiumu kosmonauty i sprawdzić jak to jest spać na łóżku w kosmosie. Co godzinę grane są filmy edukacyjne o kosmosie, wyświetlane na suficie planetarium. Bilet na film: dzieci 8RM, dorośli 12RM.

Więcej informacji o planetarium tutaj.
Batu Caves
Indyjskie świątynie pełne posągów bogów, wszędobylskich małp kradnących jedzenie i pięknych widoków. Weźcie ze sobą wodę do picia, bo jaskinie znajdują się na szczycie ponad 200-stopniowych schodów. Uwaga: nie próbujcie karmić niczym małp, bo zrobią się nachalne. Dopóki nie rzucicie im jedzenia, będą spokojne i zostawią was w spokoju.
Warto przed samym szczytem skręcić w lewo i wybrać się na wycieczkę po Dark Cave – dostaje się plastikowy hełm i latarkę i przewodnik prowadzi was w grupie do dosłownie maksymalnie ciemnej świątyni. Pokaże wam jaskiniowe żyjątka, takie jak świecące w ciemności ślimaki, pająki bez oczu, a jeśli będziecie mieli szczęście to nawet jaskiniowego węża. Wstęp: dorośli 35RM, dzieci 25RM.
Więcej o Dark Cave tutaj.
Muzeum Narodowe
Niewielkie, ale warte odwiedzenia. Składa się z 4 sal, każda z nich reprezentuje konkretny okres w historii Malezji: czasy prehistoryczne, przejście na islam i rozwój kultury, kolonizację portugalską, współczesność z walką o niepodległość i stanem wojennym.
Są hologramy, są dotykowe ekrany z grami, są eksponaty które można spokojnie dotykać.
Wejście: 5RM. Lokalizacja: zaraz za główną stacją kolejową KL Sentral.
Petrosains
Stworzone przez koncern Petronas, interaktywne centrum edukacyjne o przemyśle naftowym. Wszystko jest interaktywne, jest sporo gier, ekranów dotykowych itp. Oprócz tego obecnie jest też gościnnie wystawiona wystawa przedstawiająca świat z perspektywy osoby niewidomej, będzie dostępna do końca 2014 roku.
Lokalizacja: centrum handlowe Suria, pomiędzy wieżami Petronas.
Bilety: dorośli 25RM, dzieci 15RM.
Więcej informacji: tutaj.
Kidzania
Wielki plac zabaw dla dzieciaków, które mają wcielić się w konkretny zawód, udawać pracę i zarabiać za nie sztuczne pieniądze. Każdy uczestnik dostaje odpowiedni strój do pracy: pilota samolotu, dziennikarza, lekarza itp. Podobno świetna sprawa!
Świątynie indyjskie i chińskie
-dzieci są jak najbardziej mile widziane, światynie są otwarte od ok. 8 rano do 8 wieczorem. Można wchodzić kiedykolwiek, zwykle nie ma restrykcyjnych zasad co do ubioru i można wejść np. w szortach. Pamiętajcie, żeby zdjąć buty przed wejściem.
Polecam Thean Hou Temple – największą i najbardziej majestatyczną chińską świątynię w KL z pięknym widokiem na miasto.
Atrakcje poza KL warte odwiedzenia
to wg mnie Melaka (1 dzień), Penang (3 dni: w tym zwiedzanie starego osiedla rybaków na wodzie, świątyni, fabryki czekolady), Cameron Highlands (2 dni: plantacje herbaty i truskawek + wycieczka do dżungli z przewodnikiem). A do tego wyspy, polecam Langkawi i Perhentian.
Szerszy opis najlepszych miejsc do zwiedzenia znajdziecie tutaj.
Dodatkowo, oddalony godzinę drogi od KL sierociniec słoni w Kuala Gandah. To naprawdę coś więcej niż zwykłe zoo i daje możliwość kontaktu ze zwierzętami, a nie tylko spojrzenia przez kraty. Co więcej- przez cały pobyt tam naprawdę czułam że pracownicy czują „misję” i naprawdę kochają słonie. Można nakarmić zwierzaki, a nawet wykąpać się w rzece ze słoniątkiem!
Opis tutaj.
Dojazd: wynajętym samochodem lub ze zorganizowaną wycieczką. Koszt: 10RM.
Ech, mi tam się też podoba kilka punktów. Generalnie m.in. przez Ciebie mam kupione bilety na jesień, m.in. na Malezję. Wkrotce bede czytal bloga od deski do deski i wypisywal inspiracje i plany podrozy.
Danke, danke, danke!
Super, Igor! W Malezji na pewno ci się spodoba, to świetne miejsce. Jeszcze masz sporo czasu, więc na pewno dasz radę zaplanować wszystko na czas. Daj znać, jakbyś potrzebował pomocy! Trzymaj się!
Pięknie!Bardzo ciekawy blog!
Pozdrawiam cieplutko 🙂
Ciekawe podpowiedzi.Będąc tydzień w KL otarłem się o te miejsca. Muszę spędzić tam miesiąc więc na pewno te miejsca odwiedzę. A co może dorosły pozwiedzać w okolicy KL ?. Z moim angielskim kiepsko ,więc korzystam tylko z polskojęzycznych stron w necie. Pozdrower.
Hej Piotr, możesz przejrzeć mój przewodnik tutaj:https://zuinasia.wordpress.com/2014/01/05/co-zwiedzic-w-kuala-lumpur-czyli-plan-pobytu-na-3-dni/
Pewnie gdyby nie podróż z naszą Nadią to nie zaglądnęlibyśmy do Bird Park, a to super miejsce!!!
Zu piękne dzięki za info! Fb mi ześwirował i nie mogłam tam podziękować.
Pozdr,