Święta i Festiwale

Święta, święta idą!

Na początek trzy ciekawostki:

1) W „Bohemian Rhapsody” Queen jest taki moment gdzie śpiewają „Bismillah”.

„Bismillah” znaczy „w imię Allaha”. I na przykład w Malezji zawsze w radiu wycinają ten fragment bo jest kontrowersyjny religijnie (konserwatyści nie lubią wzywania imienia boga w muzyce).

Koniec ciekawostki. (dowiedziałam się o tym dzisiaj i stwierdziłam że warto się podzielić, stąd więc ta informacja tak nie w temacie)

2) Moja prywatna obserwacja z wczoraj- zszokowała mnie na tyle że myślę że warto o tym coś napisać.

Otóż to, że muzułmanki zasłaniają włosy, to wiadomo. Że kobiety z krajów arabskich zasłaniają całe ciało czarną szatą z dziurą tylko na oczy to też oczywiste (aczkolwiek zawsze mnie trochę odrzuca gdy widzę zakutaną w czerń kobietę z mężem z szortach, startym tshircie i trampkach). Ale wczoraj widziałam na mieście kobietę nie dość że ubraną w burkę od stóp do głów, to jeszcze zasłaniającą oczy dodatkowym kawałkiem czarnego materiału (ale chyba trochę przezroczystego, mimo wszystko)! Nie mam pojęcia jakim cudem potrafiła się przemieszczać i jeszcze ogarnąć trójkę dzieci ze sobą. Dosłownie była jedną wielką chodzącą czarną Buką z „Muminków”. Szok.

3) Znalazłam wczoraj tą bluzeczkę w chińskim sklepie. Podwójna siła Batmana i Supermana w jednym, takie rzeczy to tylko w Malezji!

Wracając do przyjemniejszych tematów: oficjalnie rozpoczął się sezon świąteczny w Kuala Lumpur.

Zaraz po zakończeniu Deepavali rangoli zostały zamiecione z podłogi a na ich miejscu postawiono choinki, zimowe chatki, a wszystko posypano obficie sztucznym śniegiem.

W Malezji Boże Narodzenie właściwie zatraciło chrześcijański charakter, jest to po prostu święto w które wszyscy – muzułmanie, hindusi i chinczycy, spotykają się na uroczystym obiedzie a potem idą na łyżwy/oglądać choinki w centrum handlowym i obdarowują się prezentami. Bez religijnego podtekstu. Wszyscy ulegają magii świąt.

Tak więc centra handlowe rywalizują między sobą pod względem największych możliwych choinek. Ba, choinka to minimum, w niektórych „świątyniach zakupów” można spotkać całe wioski zimowe, z lasem posypanym sztucznym śniegiem, domkiem Mikołaja, pociągiem jeżdżacym dookoła całej wioski i śnieżynkami krążącymi wokoło i rozdającymi cukierki.
Szaleństwo.

Czuję się więc prawie jak w Europie!

Nie ma tu tylko szopek ze scenkami rodzajowymi, co by nie urazić innych religii. No i śmiesznie się czuję wiedząc że większość dzieciaków zachwycających się sztucznym śniegiem nigdy w życiu nie miała okazji zabawy w prawdziwym śnieżnym puchu i budowania bałwana!

Bo temperatura wciąż tropikalna, 32 stopnie. I czasem deszcz. Choinki kontrastujące drzewami palmowymi obok wciąż niezmiennie wprawiają mnie w świetny nastrój!

Poniżej kilka zdjęć z różnych centrów handlowych. A także parę zdjęć z sesji przy wieżach Petronas Towers nocą.

Wieże Petronas nocą:

 

 

Reklama

1 myśl w temacie “Święta, święta idą!”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s