Dostaję od was naprawdę sporo pytań związanych z przyjazdem i pobytem w Malezji. Najczęściej pytania się powtarzają, więc stwierdziłam, że wygodnie będzie na nie odpowiedzieć w jednym artykule – i rozwiać większość waszych wątpliwości. Nowe pytania będę dodawać na bieżąco.
PRZYJAZD DO MALEZJI
1. Jak daleko od miasta znajduje się lotnisko w Kuala Lumpur?
Ok. 50 km. Dojedziecie tam autobusem (1 godzina) lub szybkim pociągiem KLIA (30 min). Więcej o dojeździe na lotnisko:
https://zuinasia.wordpress.com/2014/10/08/lotniska-w-kuala-lumpur-klia-i-klia2-subang/
Opcje cenowe:
- Szybki pociąg (dworzec KL Sentral – lotnisko): RM55 za osobę
- Autobus (dworzec KL Sentral – lotnisko): 10RM za osobę
- Taxi (z hotelu na lotnisko) – wg taksometru, 80-110 RM za taxi
2. Sprawdzałam pogodę w Malezji online. Czy to prawda że tam ciągle pada?
Malezja leży w strefie klimatu tropikalnego, co naturalnie oznacza wysoką wilgotność. Standardowo należy się liczyć z opadami deszczu codziennie, przez cały rok. Deszcz zwykle pada ok. 1 godzinę, najczęściej po południu. Ale nie ufajcie prognozom pogody – z powodu bardzo wysokiej wilgotności powietrza, większośc instrumentów metereologicznych uznaje, że w Malezji ciągle pada – a to nieprawda!
Więcej o pogodzie w Malezji w ciągu roku:
3. Chciałabym pojechać na wyspy Perhentian/Tioman (na wschodzie półwyspu), ale słyszałam że czasem są zamknięte. Jak mogę zaplanować swój pobyt?
Wyspy na wschodzie są zamykane w trakcie monsunu – częśc hoteli jest zamknięta, a łodzie kursują rzadko lub w ogóle. Aby bezproblemowo zaplanować urlop na wyspach, należy unikać najmocniejszej pory monsunowej: od końca listopada do lutego. Zwykle pierwszym tygodniem otwarcia wysp są okolice Chińskiego Nowego Roku (luty). Aby upewnić się, że w trakcie waszego przyjazdu wyspy będą otwarte, najlepiej napisać wiadomośc na Fb lub maila do jednego z hoteli na wyspach.
Więcej o pogodzie: https://zuinasia.wordpress.com/2014/06/23/kiedy-najlepiej-jechac-do-malezji-przeglad-miesiecy-pogoda-swieta-i-festiwale/
4. Czy muszę kupować środki przeciwko komarom w Polsce?
Nie polecam kupowania polskich specyfików i używania ich w tropikach. Inne owady, inne preferencje – może się okazać, że polski OFF kompletnie się nie sprawdza. Lepiej zakupić lokalne specyfiki w aptece czy drogerii. Polecam naturalne środki przeciw komarom na bazie trawy cytrynowej, w sztyfcie – bardzo praktyczne.
5. Czy muszę się szczepić przed przyjazdem do Malezji?
Bardzo polecam zaszczepić się przed wyjazdem. Mimo, że nie jest to obowiązkowe, szczepienia zapewnią ci spokój podczas wyjazdu. Co więcej, większość szczepionek jest ważnych przez 10 lat od wykonania zastrzyku, więc raz wykonane są inwestycją na wszystkie wyprawy przez najbliższe parę lat. Standardowy zestaw szczepień to: żółtaczka A i B, polio, tężec, dur brzuszny.
POBYT
6. Chciałabym pojechać do Penang/ na wyspy/ do Cameron Highlands. Jak się tam dostać i gdzie sprawdzić rozkład jazdy?
Najwygodniej poruszać się po Malezji autobusem lub samolotem.
Rozkład jazdy autobusów sprawdzisz tu: http://www.easybook.com/. Loty – polecam Air Asia: http://www.airasia.com/
7. Czy muszę rezerwować bilety na autobus wcześniej?
Najlepiej rezerwować wcześniej – w wypadku, gdyby wasz pobyt przypadał na lokalne święta, bilety mogą być trudno dostępne. Poza świętami nie ma problemu z kupnem biletów godzinę przed odjazdem autobusu, a dworcu.
8. Czy muszę brać leki na malarię podczas wyjazdu do Malezji?
Moja osobista refleksja – prewencja jest lepsza niż łykanie nawet tysiąca pigułek. Lepiej codziennie smarować się środkami odstraszającymi komary i spać pod moskitierą niż truć się lekami, które są dość mocne. Miałam złe doświadczenie z lekami przeciwmalarycznymi w Indiach – brałam je dłuższy czas i naprawdę wyniszczyły mi organizm.
Jeśli jednak chcecie być pewni, że nic się wam nie stanie, oprócz prewencji możecie przymać na podorędziu paczkę Malarone.
9. Czy w Malezji jest bezpiecznie?
W porównaniu do innych krajów azjatyckich – uważam, że tak.
Więcej o bezpieczeństwie: https://zuinasia.wordpress.com/2014/04/17/czy-w-malezji-i-w-azji-jest-bezpiecznie/
10. Jestem dziewczyną i jadę sama do Malezji, czy to dobry pomysł?
Jasne! Też jestem dziewczyną i przyjechałam tu sama. Malezja to naprawdę świetny kraj na eksplorację solo – ludzie nie będą cie zaczepiać i większość osób mówi po angielsku, więc nie będziesz miała problemów z komunikacją. Nastaw się tylko na to, że twoja dieta (jeśli na niej jesteś) raczej długo się nie utrzyma – jedzenie jest przepyszne! (i niestety tłuste)
12. Czy lepiej brać ze sobą gotówkę czy wypłacać pieniądze z karty?
Tak jak gdziekolwiek na świecie, nie polecam trzymania większej ilości gotówki przy sobie. Tego typu zachowanie to trochę zawsze kuszenie losu i można na tym sporo stracić. Najlepiej wziąć ze sobą trochę gotówki (dolary lub euro), ale też kartę. Przed wyjazdem upewnij się, że twoja karta będzie działała za granicą. Do tego polecam zadzwonić do banku i poinformować ich, że będziesz podróżować do Azji. Zdarza się, że banki widząc nagłe wypłaty za granicą, automatycznie blokują dostęp do karty.
13. Czy lepiej wymienić pieniądze w Polsce czy w Malezji?
Weź ze sobą dolary lub euro i wymień na miejscu (w Malezji) na ringgity. Unikaj kantorów na lotnisku – lepiej rozmień pieniądze na dworcu (KL Sentral) lub w jakimkolwiek kantorze na mieście.
14. Czy Malezja to dobry kraj do zwiedzania z dziećmi?
Jak najbardziej! Bez problemu dostaniecie pieluchy, mleko w proszku i kosmetyki dla dzieci.
Oto niektóre z atrakcji dla milusińskich:
https://zuinasia.wordpress.com/2014/05/14/zwiedzanie-malezji-z-dzieckiem/
15. Chciałabym zostawić bagaż w Kuala Lumpur na czas mojej dalszej podróży. Gdzie mogę to zrobić?
Jeśli chcesz przechować bagaż tylko przez 1 dzień – na dworcu KL Sentral są skrytki, duże na tyle, że można do nich wsadzić walizkę czy torbę. Jeśli szukasz czegoś na dłuższy czas – np. tydzień czy dwa, najlepszą opcją będzie zapytanie jednego z hosteli w Chinatown, czy nie przechowaliby wam bagażu. Wiele osób tak robi i jest to w sumie najtańsza opcja – od 1 do 5 RM za dzień.
16. Co powinienem zobaczyć w Malezji zachodniej?
Według mnie te 5 miejsc:
https://zuinasia.wordpress.com/2014/01/21/top-5-czyli-co-zwiedzic-w-malezji-najciekawsze-miejsca/
17. Gdzie kupię alkohol?
W dużych miastach – większości sklepów i w supermarketach. Są też specjalne sklepy z alkoholem – jest ich sporo w dzielnicy Little India. Alkohol w Malezji jest DROGI – nałożono podatek 100% na wyroby alkoholowe. Jeśli więc nie wyobrażasz sobie wieczora bez piwka – weź pod uwagę, że przełoży się to mocno na wysokość twojego budżetu.
18. Jak zorganizować sobie internet na czas pobytu w Malezji?
Wystarczy odwiedzić salon firmowy jednego z operatorów w Malezji – polecam Digi lub Maxis. Karty sim są też sprzedawane w miejscach turystycznych (KL Sentral, Bukit Bintang) w sklepach z akcesoriami do telefonów komórkowych. Sprzedawcy zwykle sami uruchomią wam kartę podczas wizyty w sklepie. Możecie kupić doładowanie na dzień, tydzień, 2 tygodnie lub miesiąc. Cena: 1.5 GB ok 30 RM. Zasięg jest całkiem dobry, 3G jest dostępne w dużych miastach. Przy zakupie karty sim należy okazać paszport lub jego kserokopię.
19. Jakie są najważniejsze potrawy, jakich muszę spróbować w Malezji?
O, takie!
https://zuinasia.wordpress.com/2015/09/07/slodycze-w-malezji-top-15/
20. Co warto robić w KL wieczorem/w nocy?
Poza oglądaniem Wież Petronas:
21. Jak dojechać do sierocińca słoni w Kuala Gandah?
Do Kuala Gandah nie dojeżdżają żadne autobusy. Jedyna opcja to wynajęcie samochodu lub samochodu z kierowcą na 1 dzień. Osobiście mam namiar na fajnego człowieka z Polski który mieszka w KL i chętnie oferuje takie usługi – piszcie na fb jeśli jesteście zainteresowani.
Super FAQ! Moje dwa grosze: 1) ja bym ignorował szczepionki. Trzeba miec duzo niefarta, zeby zlapac polio i inne syfy. Przy zachowaniu podstaw higieny i niezapuszczaniu sie w dzicz powinno dac rade. 2) Z tym bezpieczenstwem samotnych dziewczyn to roznie. Najwazniejsze dwie rzeczy: uwazac na torebki (lepszy plecak!) I nie zapuszczac sie w dziwne regiony po nocy. Pare znajomych odwiedzilo mnie, jezdzily solo i bylo git.
Bardzo ciekawy post! Pracuję w turystyce i bardzo często klienci zadają mi powyższy zestaw pytań. Teraz chętnie będę ich odsyłać na Twojego bloga. 🙂
Swoją drogą podziwiam Twoją odwagę, by samej wyjechać w tak egzotyczne miejsce. 🙂
Pozdrawiam serdecznie!
Profil na Instagramie zaobserwowany – będę wpadać tu częściej 🙂
Miło mi! Zapraszam ponownie i pozdrawiam 🙂
Warto podkreślić, żeby brać dolary z nowego nadruku i w banknotach 50$ lub powyżej.
Niestety kilkukrotnie spotkałam się z tym że 20$ nie wymieniali albo za duuuużo gorszy kurs, a jeśli miało się „stare” dolary to też odmawiali wymiany mimo, że normalnie one funkcjonują w obiegu.
Ciekawe, z tym się jeszcze nie spotkałam w Malezji 🙂 (ale w Birmie już jak najbardziej) Dzięki za info! Zawsze lepiej być przygotowanym.
Hej potwierdzam odmówili nam wymiany dolarów wydanych po 1996 r.
Więc sprawdzajcie daty druku zielonych zanim przyjedziecie.
bardzo fajny blog! wybieram się do Malezji w październiku, przeczytałam już chyba wszystko, ale mam jeszcze pytanie odnośnie butów:) wybieram się do Cameron highlands i taman negara, czy powinnam wziąć wysokie buty za kostkę czy wystarczą półbuty?
Dzięki! Co do butów: jakiekolwiek sportowe, z dobrą przyczepnością do podłoża. Aż za kostkę nie trzeba, bo stopa ci się chyba zapoci na śmierć 😉
Dzięki!jesteś najlepsza:)
Mój mąż w przyszłym miesiącu wybiera się do Kuala Lumpur. Czytamy Twojego bloga, który jest bardzo pomocny podczas organizacji wyjazdu 🙂 Chciałam zapytać o kosmetyki dla kobiet, jakie szczególnie polecasz bądź słyszałaś o nich dobre opinie? nie mam pojęcia jakie rodzime marki kosmetyczne są w Kuala Lumpur.
Hej! Szczerze mówiąc, malezyjskie, rodzime kosmetyki nie są na topie – przegrywają z koreańskimi i japońskimi. Z naturalnych – dostępny jest wszędzie olejek kokosowy albo aloes w żelu i w płynie. Z innych – ciężko coś wybrać, bo wszystkie podkłady, pudry i kremy do twarzy są wybielające – nie korzystam z nich. Pozdrawiam 🙂
Nawet nie wiesz jak się cieszę, że trafiłam na Twój blog! Udało mi się to dzięki…Twoim lajkom pod moimi zdjęciami na Facebooku 😀 Marzy mi się niesamowicie ta Malezja… będę na bieżąco śledzić kolejne wpisy! Czy masz może jakiś sprawdzony sposób na tanie loty między Polską a Malezją? Sprawdzone linie, miesiące, gdzie bilety są najtańsze a może jakieś przesiadki na trasie?
Też się cieszę! 🙂 Co do biletów, niestety nie ma jednej sprawdzonej recepty. Od czasu do czasu pojawiają się mega-promocje (ostatnio Turkish Airlines) i po prostu trzeba szybko kupować. Jest szansa że w przyszłym roku Air Asia zacznie latać do Londynu – to będzie wtedy najtańsza opcja. Pozdrawiam serdecznie! 🙂
super przydatny blog przy planowaniu podróży! Wybieramy się z narzeczonym do Malezji w styczniu i wycieczkę planuję głównie w oparciu o Twojego bloga 🙂 zapraszam też do mnie: http://www.monikaharwas. pl – chetnie polecę twój link wszystkim podróżującym w malezyjskie strony 🙂
Dzięki, Monika! Powodzenia w planowaniu 🙂
Hej Zu, orientujesz się może, czy w Kuala Lumpur (zarówno na lotnisku, jak i gdzieś w centrum miasta) można z bankomatu wypłacić dolary?
Spotkałam się z tym tylko na lotnisku.
Hej, mam pytanie: czy za kolejkę z lotniska do centrum można zapłacić dolarami (żeby nie korzystać z kantoru na lotnisku idąc za twoją radą)? Podrawiam
Z tego co wiem, inną walutą niż Ringgit się nie da, ale przyjmują płatności kartą.
Bardzo przydatny blog:) Może doradzisz? , wybieram się z chłopakiem w marcu do Malezji, mamy problem ze znalezieniem połączenia z Singapuru w okolice Perhentian.
Pozdrawiam
Cześć! Jedna opcja: samolotem z Singapuru do Kota Baru, potem taxi do portu i łódź. I to jest najszybsza opcja (lot: 45 min, dojazd taxi 1 godz). Inna opcja: Autobus z SG do Jerteh lub Kota Baru, potem taxi do portu. Autobusy jeżdżą codziennie o 7.30 rano z Lavender Street w Singapurze. Szczegóły: http://www.singaporemalaysiabus.com/kota_bahru.html. Tylko pamiętaj że ostatnia łódź na wyspy odpływa ok 16.00 więc jeśli dojedziesz później to musisz zostać w mieście portowym na noc i poczekać na łódź rano. (są dostępne hotele niedaleko)
Dzięki:)
Niestety, okazuje się, ze w terminie. który mnie interesuje nie są dostępne kursy.
Dziwne, ze obojętnie jaki wpiszę termin pojawia się ten sam komunikat, o braku dostępnych połączeń.
Co to sprawdzana rozkladow – czytalam duzo opinii, ze strona easybook nie jest dobra i naciagaja na pieniadze. Na miejscu okazuje sie, ze biletu nie ma, albo pociag o danej godzinie wcale nie jedzie
Póki co używałam ich kilkakrotnie i było ok. Więc z mojej strony – polecam.
Witaj Zu,
Będę w lipcu z 7 letnim synem w Malezji tylko 6 dni, z czego 2dni chciałabym przeznaczyć na typowy relaks- plażowanie. Czy mogłabyś Nam polecić miejsce z zachodniej strony z max do 1,5 jazdy z KL i propozycja od razu jak się tam dostać (autobus, kolej) i z powrotem od razu na lotnisko Klia2, ?
A może lokalne biura sprzedają jedno lub dwudniowe wycieczki, chętnie ze snurkowaniem?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Tak blisko z KL nie ma prawie nic… Jest Port Dickson – taki kurort plażowy, ale woda nie jest tam jakaś super. Najbliższa wyspa to Pangkor, ale już 3-4 godziny jazdy z KL. Tam jest ładnie, czysta woda, snurkowanie itp. Dojazdy w te wszystkie miejsca: autobusem. Potem osobno trzeba się przedostać z dworca autobusowego do KL Sentral i stamtąd do KLIA.
Jak ja sie ciesze, ze odnalazlam Ciebie i Twoj blog w tym gaszczu smieci online!!! Juz drugi raz planuje Malezje i tyle przydatnych i szczegolowych informacji tu znalazlam i wciaz znajduje, ze zycia zbraknie aby samo KL zwiedzic. Ogromnie sie ciesze:) Trzeba byc naprawde asertywnym, zeby z tylu ciekawych miejsc wybrac te naj na drugi raz w KL. Ja tym razem zdecyduje sie chyba na ta obrotowa restauracje na szczycie wiezy, w sam raz na swietowanie rocznicy:) Kibicuje Ci w tworzeniu bloga bo zagladam tutaj czesto. Usciski z Irlandii:)
Jola