Podróżujecie po Azji bez biura podróży i szukacie możliwości znalezienia najtańszych połączeń międzymiastowych autobusem lub pociągiem? Próbujecie złapać taxi w odludnym miejscu na obrzeżach KL? A może po prostu szukacie fajnych miejsc do zobaczenia w swojej okolicy?
Malezyjczycy mają na to sposób!
3 Aplikacje Mobilne w Malezji dla Turystów
Aby ułatwić sobie życie, potrzebujecie:
*smartfona
*lokalną kartę sim (albo połączenie wifi – znajdziecie je w każdej kafejce, centrum handlowym czy Starbucksie)
*ten blog post
Prosta sprawa!
Gwoli ścisłości, wszystkie poniższe aplikacje na smartfona są wymyślone i stworzone w Malezji, przez lokalne startupy. Działają sprawnie i są update’owane dość często. Wspierajmy Malezyjskich przedsiębiorców! Dla nich liczy się każde ściągnięcie appki na telefon, a turystom zwiedzającym Malezję mogą naprawdę pomóc. Wszystkie aplikacje są bezpłatne.
Najlepiej przeglądać tego posta na komórce, możecie wtedy bezpośrednio przejść przez link i ściągnąć appkę.
1. Travel Malaysia
Oficjalna aplikacja mobilna ministerstwa turystyki w Malezji. Zawiera opisy wszystkich ważniejszych – znanych i mniej znanych – atrakcji takich jak świątynie, plaże, centra handlowe, muzea itp.
Wystarczy kliknąć „Atrakcje niedaleko mnie” aby, dzięki GPS aplikacja zasugerowała listę najbliższych ciekawych miejsc do zobaczenia, razem z odległością od punktu w którym się stoi, i mapką. Do tego każdy opis atrakcji zawiera też zdjęcia, łatwo można więc rozpoznać i zlokalizować destynację.
Do tego można sobie stworzyć listę miejsc do zobaczenia i zapisać ją w programie, który zaplanuje przemieszczanie się między atrakcjami.
Koszt: darmowa.
Plusy: Zamiast grubego Lonely Planet, wystarczy mieć ze sobą telefon. Do tego fajna szata graficzna i lokalizacja GPS, która sprawi, że nigdy nie zgubicie się w Malezji.
Ściągnij tu z Appstore , tu z Google Play (Android).
2. Catch That Bus
Dobre chłopaki z Catch That Bus miały świetny pomysł – zebranie danych o wszystkich przewoźnikach autobusowych w Malezji, spisanie rozkładów jazdy i umożliwienie rezerwacji biletów online.
Jeśli byliście kiedyś na Malezyjskim dworcu, na pewno zapadł wam w pamięć chaos który tam panuje, dziesiątki naganiaczy atakujących z każdej strony: „Where you wanna go? I have ticket, good price”. Zero spokoju, do tego dworców autobusowych w KL jest kilka i trzeba dokładnie wiedzieć na którym dworcu się pojawić aby kupić bilet w danym kierunku. Po kupieniu biletu w kasie często otrzymuje się tylko potwierdzenie zapłaty, a po bilet można zgłosić się dopiero godzinę przed odjazdem autobusu, co wymaga wcześniejszego pojawienia się na dworcu i pobytu w poczekalni… Dość problematyczne.
Catch That Bus są na rynku dopiero rok, a już pomogli mnie i moim znajomym wiele razy.
Można przejrzeć online możliwe opcje, porównać ceny różnych przewoźników za tą samą trasę i zapłacić za bilet kartą lub przelewem. Potem automatycznie otrzymujemy potwierdzenie na maila lub drukujemy bilet, na którym są wszystkie szczegóły, nazwa dworca itp.
Wystarczy pojawić się na dworcu chwilę przed odjazdem, omijając naganiaczy, którzy ciężko zdzierają za bilety sprzedawane na miejscu.
Koszt: darmowa
Plusy: bezproblemowa rezerwacja, wszystkie informacje dostępne online, uniknięcie zapłacenia pośrednikom w biurze podróży.
Bilety można rezerwować przez stronę internetową: Catch That Bus
lub przez aplikację mobilną: Aplikacja Mobilna Catch That Bus
3. Myteksi
Moja ulubiona i najbardziej przydatna aplikacja mobilna. Działa w KL, Penang i innych większych miastach.
Dlaczego powstała? W miastach Malezyjskich jest generalnie bardzo bezpiecznie i zdecydowanie komfortowo – nie ma tu dużo naciągania, powszechnych kradzieży itp (porównując np. do Kambodźy czy Indonezji)
Jedyną wkurzającą grupą społeczną która potrafi doprowadzić każdego turystę do białej gorączki, są taksówkarze.
Taksówkarz w Malezji to król dróg, a samochód to jego twierdza. Jedzie gdzie chce i kiedy chce. Jeśli zdecyduje się zrobić sobie przerwę w środku dnia, po prostu parkuje gdziekolwiek, blokując drogę, zamyka drzwi i ucina sobie drzemkę.
Zatrzymanie taxi na ulicy to niezła sztuka. Jeśli jedziecie do popularnego miejsca, jak dworzec kolejowy czy wieże Petronas, zwykle taksówkarze zgadzają się na kurs od razu, bo wiedzą że znajdą tam kolejnego klienta. Ale jeśli wybieracie się miejsce mniej uczęszczane, z daleka od głównej drogi, albo po prostu mało popularne, 90% taksówkarzy potrząśnie głową i odmówi kursu, bo jak stwierdzą „nieee, tam nie jadę / nie chce mi się / nie znajdę klienta”. Tak samo w przypadku gdy dzwonicie po taksówkę aby zabrałą was z konkretnego miejsca – system jest taki, że dostaje się telefon zwrotny z centrali za 10 minut, a miła pani informuje, że nie znalazła nam taksówki, bo nikomu nie chce się jechać. A my w tym czasie czekamy przy wyjściu, tylko po to, aby zostać odesłanym z kwitkiem.
A jeśli już taksówkarz was zabierze, to często w tajemniczy sposób jego taksometr będzie „zepsuty” i poprosi o ustaloną stawkę (zwykle 200% wyższą niż tak, którą wskazywałby taksometr). Często taksówkarze nie znają wszystkich miejsc w mieście, trzeba ich więc samemu nakierowywać, co łatwe nie jest, zwłaszcza będąc turystą.
Jednym z rozwiązań są budki prepaid taxi, które znajdują się na dworcach, przy większych atrakcjach turystycznych i w centrach handlowych. Podchodzimy do lady, mówimy gdzie chcemy jechać i płacimy za kurs. Dostajemy kwitek który przekazujemy kierowcy, który już na nas czeka przy wyjściu. Kierowca zabiera nas w wybrane miejsce. Punkt prepaid dolicza sobie 10% wartości kursu jako cenę usługi, ale jest to bezpieczny sposób na ominięcie wszystkich wspomnianych przeze mnie powyżej problemów.

Ale jest też MyTeksi!
Super aplikacja, pozwala szybko i bezproblemowo znaleźć taksówkę w wybrane miejsce. Wystarczy wpisać adres miejsca z którego należy nas odebrać, lub zaznaczyć je na mapie. Potem wpisać miejsce docelowe, lub również zaznaczyć na mapie.
Aplikacja oblicza szacunkowy koszt przejazdu i ilość kilometrów.
Po zaakceptowaniu ustawień, aplikacja wysyła zapytanie do wszystkich taksówek w okolicy. Każda z nich pojawia się jako ruszające się logo MyTeksi na mapce. Każdy z kierowców zgadza się lub odmawia danego kursu, co widzimy poprzez podświetlenie się ikonek na czerwono lub zielono.
Aplikacja automatycznie przydziela kurs kierowcy który zgodzi się i znajduje się najbliżej.
Dostaje się informację o numerze rejestracyjnym kierowcy, pokazuje się też jego pełne imię i zdjęcie.
Do tego aplikacja informuje, za ile minut kierowca pojawi się przy twojej lokalizacji.
W przypadku nieprzewidzianych problemów, np. korków po drodze, kierowca ma obowiązek zadzwonić i poinformować klienta.
Plusy: bezpieczeństwo (wiemy od początku kim jest kierowca), informacja na bieżąco o miejscu w którym znajduje się kierowca, kontakt z kierowcą od momentu zamówienia aż do podjechania taksówki pod dom.
Koszt: darmowa! (ściągnięcie)
Do każdego zamówionego kursu doliczane jest 2RM za użycie aplikacji do rezerwacji. Warto, bo to naprawdę mały koszt, a bardzo ułatwia życie w przypadku odwiedzenia np. świątyni Thean Hou w KL, która znajduje się na małym, odosobnionym wzgórzu i taksówki tam się nie uświadczy.
Taksówki w Malezji są bardzo tanie: opłata za trzaśnięcie drzwiami to 3RM, którki kurs do 10 min to 6RM.
Ściągnij tu z Appstore , tu z Google Play (Android).
Jeśli znacie jeszcze jakieś fajne aplikacje przydatne podczas zwiedzania Malezji, dajcie znać!
Jeśli planujecie właśnie wyjazd, przejrzyjcie moje posty:
–miejsca z najsmaczniejszym jedzeniem w Kuala Lumpur
–3-dniowy plan zwiedzania Kuala Lumpur
–5 najlepszych miejsc do odwiedzenia w Malezji
Fajnie wyglądają te apki! Dla turystów, którzy nie znają języka takie programy są bardzo przydatne i powinny być w każdym miejscu na świecie, nie tylko w Malezji.
Fajnie, że nawet w odległej Malezji można posiłkować się takie apki. 🙂 Ja planuję podroż tam dopiero we wrześniu, ale staram się dobrze do tej podróży przygotować, żeby nie martwić się na miejscu o chociażby transport. 😉 Poczytam inne Twoje posty, na pewno kilka ważnych informacji znajdę. Pozdrowionka
Aplikacja do kupienia biletu catch that bus super! Tylko czy potem wystarczy pokazać kierowcy bilet w telefonie czy trzeba gdzieś na gwałt szukać kafejki internetowej żeby go wydrukować?
Na oficjalnej stronie piszą że należy wydrukować. Ale mimo wszystko appka spoko 🙂
Czy te 2 RM za użycie aplikacji Myteksi do rezerwacji, ściągane jest z karty telefonu czy doliczane do rachunku dla taksiarza?
W Myteksi korzystając z taksówki zawsze płaci się gotówką. Jeśli używasz opcji GrabCar w tej samej aplikacji (wiezie cię prywatny kierowca, w prywatnym samochodzie) – to możesz wybrać opcję płatności kartą.
No hmm faktycznie sprawa z taksówkami nie wygląda ciekawie i ja nie wiedziałam nic o takiej aplikacji więc DZIĘKI!! :)) w każdym razie ja się też nie ruszam nigdzie bez tripbooka (i ładowarki do telefonu) ;pp możecie poznać i ocenić nie wiem może ktoś ma jakieś ciekawsze propozycje? http://www.yarmobile.com/project-tripbook
Wybieram się w tym roku z mężem, dzięki za sporo ciekawych informacji a aplikacje ściągam.