zwiedzanie Kuala Lumpur, Zwiedzanie Malezji

Raj dla miłośników fotografii i street art’u – Laman Seni 7 w Shah Alam w Malezji

Lubię pisać. I lubię blogować. Ale najbardziej lubię znajdować nowe miejsca i dzielić sie z wami swoimi odkryciami!

Ostatnio znajomy wspomniał mi o nowej lokalnej atrakcji na obrzeżach Kuala Lumpur, czyli o ulicach pełnych nowoczesnych murali. Mieści się ona w Shah Alam, czyli w mieście-satelicie KL. Samo miejsce jest dość znane: to mocno muzułmańska spora dzielnica, w której mieści się m.in. drugi największy meczet w Azji południowo-wschodniej, czyli Sultan Salahuddin Abdul Aziz Shah Mosque. Pięknie wygląda przy zachodzie i wschodzie słońca, kiedy promienie odbijają się od jego niebieskiej kopuły.

Meczet Sultan Salahuddin Abdul Aziz Shah Mosque w Shah Alam

Ostatnio lokalna rada promocji regionu postanowiła zrewitalizować kilka małych, bocznych uliczek, w których nigdy się nic nie działo, a mieszkały tam zapewne tylko szczury i inne przyjemne stworzenia. Ulice wysprzątano i oddano we władanie lokalnym artystom ulicznym, którzy stworzyli na ścianach prawdziwe dzieła sztuki. 

IMG_3173 14550310002_595e14866d_o 14364621818_763affcb57_b

Shah Alam stało się konkurentem w dziedzinie murali, ale na bardzo lokalną skalę. Penang (a właściwie dzielnica Georgetown) przyciąga swoimi muralami corocznie miliony turystów z całego świata, ale kto wie, być może grafitti z Shah Alam będzie w stanie z nimi już niedługo wygrać – o ile koncept zostanie rozbudowany na inne ulice, tak, żeby stworzyć całą dzielnicę z kolorowymi ścianami.

Murale mają wydźwięk mocno lokalny: przedstawiają malezyjską historę i kulturę, większość tekstów na nich napisana jest w języku malajskim. Jest też sporo mocnych, graficznych odwołań do globalnych problemów, takich jak wojny, globalne ocieplenie itp. 

Oczywiste nawiązanie do zaginionego samolotu MH370
Oczywiste nawiązanie do zaginionego samolotu MH370
Koncept: pokazanie współczesnego, azjatyckiego macierzyństwa
Koncept: pokazanie współczesnego, azjatyckiego macierzyństwa, tytuł: „Single Mother”

14550304522_ef523eb55f_o

Wizualizacja lokalnych atrakcji w Shah Alam
Wizualizacja lokalnych atrakcji w Shah Alam
Koncept: globalne ocieplenie
Koncept: globalne ocieplenie

Ścienne dzieła sztuki przyciągnęły do Shah Alam tłumy odwiedzających, byli tu nawet ministrowie i lokalne VIPy. Ale na codzień to raczej miejsce spotkań hipsterów i wielbicieli fotografii ulicznej.

Bardzo polecam wam to miejsce jeśli szukacie niesztampowego miejsca do zobaczenia w okolicach KL, i jeśli wolicie darmowe atrakcje od tych płatnych (płacicie tylko za dojazd). 

Gdzie?

Laman Seni 7 Shah Alam

 

 

Reklama

10 myśli w temacie “Raj dla miłośników fotografii i street art’u – Laman Seni 7 w Shah Alam w Malezji”

  1. Słyszałam o tym miejscu już parę lat temu, ale coś wybrać się nie mogę za każdym razem jak jestem w KL. Po tych zdjęciach następnym to już na pewno nastąpi!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s