Lecisz do Kuala Lumpur albo masz tu przesiadkę i dopiero sprawdziłeś na bilecie, że przylot i odlot masz z 2 różnych lotnisk?

Tak właśnie, W Kuala Lumpur znajdują się łącznie 3 lotniska: KLIA, KLIA2 i Subang Airport. Szczególnie 2 pierwsze można ze sobą pomylić, a różnica między nimi jest dość spora.

Nie martwcie się jednak – między KLIA i KLIA2 odległość nie jest bardzo daleka, można wziąć taxi aby przedostać się z jednego do drugiego.

O co więc chodzi z tymi lotniskami?

1) KLIA

KLIA Satalite Building - Kuala Lumpur (Malaysia)

Pierwsze duże lotnisko w Kuala Lumpur. Obsługuje loty normalnych linii lotniczych (tzn. nie budżetowych). Jeśli lecisz Malaysian Airlines, Singapore Airlines, Etihad, Emirates itp – to z pewnością KLIA to twoje lotnisko. 

Duże, czyste, ze standardowym zestawem sklepów i kafejek. Są ławeczki, spać się da, ale już leżanek na przykład nie zauważyłam. Jest darmowe wifi – nazwa sieci: „FREE_WIFI@KLIA”. Jest też pełen zestaw loży różnych linii lotniczych, więc sprawdź czy przysługuje ci miejsce w loży jeśli lecisz szczególnie liniami arabskimi.

KLIA znajduje się ok, godzinę drogi od miasta. Jest tu kilka opcji dojazdu:

  • taxi (ok. 100-150RM, w zależności od miejsca docelowego w KL), najlepiej kupić prepaid taxi, są specjalne budki przy głównym wyjściu.
  • szybka kolej KLIA express (ERL), którego peron znajduje się na dolnym poziomie lotniska. Jedzie się zaledwie pół godziny, nowoczesnym pociągiem z wifi i pięknymi widokami na plantacje palmowe za oknem. Cena: 55RM za bilet w jedną stronę, do głównej stacji kolejowej KL Sentral. Rozkład jazdy i informacje: https://www.kliaekspres.com/ Jeśli jedziecie solo, to pociąg wam się opłaca, ale jeśli jesteście we dwójkę albo w większej grupie, taxi będzie bardziej opłacalną opcją.
  • autobus: opcja dla backpackerów. Jedzie się godzinkę, bilet kosztuje tylko 10-12RM. Bilet można kupić w budkach z biletami autobusowymi na parterze lotniska, lub przy wejściu do autobusu. Autobusy dojeżdżają zwykle do stacji KL Sentral – dalej polecam wziąć taxi z punktu prepaid taxi, lub metro w okolice waszego hotelu.

2) KLIA 2

klia2-airport

Najnowsze lotnisko, otwarte w 2014 roku. Obsługuje wyłącznie linie budżetowe, co w praktyce oznacza Air Asia, Cebu Pacific, TigerAir i Malindo Air. Jeśli twój lot jest obsługiwany przez te linie, to na 100% musisz wybrać się do KLIA2. 

Dobra sprawa jeśli chodzi o to lotnisko: jest wielkie, i ma swoje własne centrum handlowe! Właściwie powinno się to nazywać centrum handlowym z dołączonym lotniskiem… Są więc supermarkety, 7 Eleven, normalne knajpy, foodcourt (tanie jedzenie! W odróżnieniu od KLIA), więc jeśli czegoś zapomnieliście, możecie zawsze dokupić na miejscu.

Jest oczywiście darmowe wifi. 

Spanie: duża część lotniska jest wyłożona wykładziną! Sami zobaczycie, wieczorami na podłodze widzi się dziesiątki ludzi wykorzystujących miękkie podłoże jako tymczasowe łóżko. W niektórych miejscach trochę to wygląda jak backpackerski camping 🙂 Do tego popytajcie w informacji, widziałam na dole leżanki dostępne za darm0 – trzeba tylko być czujnym i szybko zarezerwować sobie wolne miejsce, jeśli akurat jest. Jeśli macie trochę pieniędzy w zapasie, wypróbujcie japoński hotel na godziny, gdzie śpi się w tubie z łóżkiem w środku (Capsule Hotel).

IMG_7237
Wykładzina, polecam znaleźć kącik bez krzeseł i niekoniecznie na srodku korytarza 😉

 

KLIA 2 znajduje się ok 3 minuty jazdy szybkim pociągiem z KLIA (i vice versa). Bilet kosztuje 2RM. 

Dojazd do miasta:

  • taxi (ok. 100-150RM, w zależności od miejsca docelowego w KL), najlepiej kupić prepaid taxi, jest mnóstwo budek przy wyjściu
  • szybka kolej KLIA express (ERL), którego peron znajduje się na dolnym poziomie lotniska. Jedzie się zaledwie pół godziny, nowoczesnym pociągiem z wifi i pięknymi widokami na plantacje palmowe za oknem. Cena: 55RM za bilet w jedną stronę, do głównej stacji kolejowej KL Sentral. Rozkład jazdy i informacje: https://www.kliaekspres.com/ Opcja z pociągiem opłaca się tylko jeśli jedziesz w pojedynkę – już 2 osoby zapłacą za bilety 110RM, czyli tyle ile wynosi koszt taksówki bezpośrednio do hotelu/hostelu w KL.
  • autobus: opcja dla backpackerów. Jedzie się godzinkę, bilet kosztuje tylko 10RM. Bilet trzeba kupić przy wyjściu, w budce z biletami – kierowcy nie sprzedają biletów, jak to się dzieje w KLIA. Autobusy dojeżdżają zwykle do stacji KL Sentral.

3) Subang Airport

To malutkie lotnisko, położone blisko miasta, ale jako podróżni raczej nie będziecie z niego korzystać. Wykorzystywane jest głównie do lotów prywatnych, ale niektóre lokalne linie latają właśnie z Subang. Z Subang nie ma lotów międzynarodowych. Latają tu np. Firefly, Malindo Air i Berjaya Air. Obsługiwane są loty np. na wschodnie wybrzeże Malezji – na wyspy Perhentian (Kuala Besut) itp. 

Jak dojechać do Subang Airport?

Dajcie znać, jeśli macie jakieś bardziej szczegółowe pytania odnośnie lotnisk i przemieszczania się między nimi. Napiszcie też, czy macie jakieś doświadczenia na lotniskach, czy macie jakieś wskazówki dla podróżujących – byłabym bardzo wdzięczna!